Font Size
   

Tisk

Barbora Polášková - rozhovor, FOKus, duben 2010

Kdy jste se rozhodla věnovat se profesionální dráze zpěvačky ?

Myslím, že jsem se nerozhodla, spíš si mě zpěv vybral sám. Sudičky mi daly do vínku hlas a to ostatní se tak nějak poskládalo. Člověk na sobě musí hodně pracovat a mít štěstí, ale v zásadě se domnívám, že je k něčemu předurčen a má ve svých rukou,jak se svým darem naloží.  Ale abych byla konkrétnější, zpívat jsem začala v šesti letech v dětském pěveckém sboru Radost Praha, kde se postupně prohlubovala moje láska k hudbě. To přirozeně vyústilo do touhy věnovat se sólové kariéře a jít na konzervatoř, kterou jsem před několika lety úspěšně absolvovala.

Kdo Vás doposud nejvíc ovlivnil ?

Ve zpívání nebo v životě? Co se zpěvu týče, na jednom z prvních míst bych chtěla vyzdvihnout moji paní profesorku Jaroslavu Niederlovou, jejíž hlasové vedení mi maximálně vyhovuje a dává mi chuť na sobě dál pracovat. Učarovalo mi také výrazové umění Marie Callas a pěvecký přednes Vesseliny Kasarové, jejichž nahrávky jsou pro mě velkou inspirací. A životním vzorem jsou mi moji rodiče, kteří mě vždy v mém „koníčku“ bezmezně podporovali.

Která vystoupení, projekty či angažmá považujete ve svém životě za zvláště úspěšná?

To si netroufám posoudit, rozhodnutí bych ponechala na posluchačích, ale jsou taková, která považuji za obzvláště zajímavá a podnětná. Výzvou pro mě byl adventní koncert v Lánech pro prezidentský pár v loňském roce. Dále pak vystoupení s FOKem v rámci cyklu Hudba na dotek či spolupráce se souborem The Czech Ensemble Baroque.

Zlomová byla práce na mém prvním kompaktním disku, který vyšel v listopadu 2009. Byla to pro mne důležitá intenzivní profesní zkušenost a věřím, že jsem obstála i pod velkým tlakem nahrávacího prostoru.

Těšíte se do „Smetanky“? Víte, že z ní má každý zpěvák respekt?

Těším se tuze moc. Traduje se, že „Smetanka“ není pro zpěváky příliš optimální, ale nebojím se, zdravý respekt mám totiž z každé koncertní síně. Myslím, že to bude úžasný zážitek.

Co budete zpívat?

Zpívat budu svoji oblíbenou Habaneru a Saint-Saënsovu Dalilu. Pak mě čekají duety a tercet, na které se obzvláště těším, baví mě komunikovat na jevišti, miluji prolínání a výsledný souzvuk hlasů, který je pokaždé jiný. Věřím, že koncert bude pro posluchače jedinečným setkáním s operním repertoárem v podání třech mladých talentovaných pěvkyň.

Kopii rozhovoru v pdf najdete zde.