Font Size
   

Tisk

Jičínský deník, červenec 2014

Dvořákův festival vrcholil v Jičíně

Jičínský deník, 11.7.2014, Zdeněk Vokurka

Koncert ukázal, jakým bohatým potencionálem disponuje dramaturgie festivalu. Účinkující byli vybráni z  řad prvotřídních umělců - tři okouzlující umělkyně, harfistka Kateřina Englichová, violistka Jitka Hosprová a mezzosopranistka Barbora  Polášková. Výkony umělců z hlediska recenzenta jsou hodnoceny nadmíru pozitivně.

S potěšením jsme poslouchali čtyři zpěvy vybrané z  Biblických písní na žalmové texty Antonína Dvořáka. O muzikantsky spontánní přístup k interpretaci Dvořákova díla se postarala  přesvědčivě a s potřebným příklonem k obsahu textů ať důvěřivě prosebných nebo jásavě radostných mezzosopranistka Barbora Polášková, výrazný talent mladé pěvecké generace, úspěšný debutant na prestižních českých operních scénách. Souznění zpěvu s doprovodem harfy bylo velice působivé.

V roce 1976 napsal pětadvacetiletý Miroslav Kubička zajímavou vokálně-instrumentální skladbu na texty flétnisty a současně básníka  Jana Riedlbucha nazvanou Písně o skryté kráse. Precizní souhra Englichové, Hosprové a Riedlbaucha ve spojení s mezzosopranistkou B.Poláškovou zasáhla vysoce profesionálně do současné hudební kultury. Bezchybné a bravurní, ale i angažované, osobité a obdivuhodně suverénní umění všech účinkujících umělců zcela ovládlo pole a po zásluze vyvolalo obrovské ovace publika, které dokázalo do posledního místa obsadit jičínský kostel sv. Jakuba. Závanu nejvyššího interpretačního umění jsme se dočkali.